36 tydzień ciąży

Dziecko
Trwa bardzo szybki proces wzmacniania kości za pomocą wapnia, które jest teraz bardzo szybko wypłukiwane z Twojego organizmu. Dziecku jest on jednak dużo bardziej potrzebny. Nie wszystkie jego kości są już jednak w pełni ukształtowane i zrośnięte. Cały czas miękka jest główna, a właściwie jej mózgowa część. Gdyby nie ten fakt, poród byłby znacznie trudniejszy, albo w ogóle niemożliwy. Nie martw się jednak – kontuzje głowy z tego powodu są mało prawdopodobne, a w krótkim czasie po porodzie cały układ kostny będzie w pełni trwały.
Malec będzie się teraz uspokajał dzięki Twojemu głosowi. Minęło dość czasu, by przyzwyczaił się do Twojego głosu i będzie go potrzebował także po narodzinach. Dziecko naprawdę słyszy teraz bardzo dużo.
Twoje dziecko ma już teraz blisko trzy kilogramy wagi, a w pozycji wyprostowanej niewiele mu brakuje do pół metra wzrostu.

Mama
Jeśli nosisz ciążę bliźniaczą, poród nastąpi lada moment. Musisz być na niego gotowa. W przeciwnym razie, bardzo opadnie Twój brzuch. Związane jest to z ustawianiem się malucha w kanale rodnym. Łatwiej Ci się oddycha, ale problemy z pęcherzem jeszcze nigdy nie były takie poważne. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że przez ostatnie dwa miesiące przybrałaś ponad pięć kilogramów.

Złota rada
Poród w tym momencie nie jest wielkim problemem, ale nie ma się co spieszyć. Dlatego też musisz raczej umiarkowanie korzystać z ruchu. Wysiłek fizyczny może spowodować rozpoczęcie akcji porodowej, czego byśmy raczej nie chcieli. Nie musisz oczywiście cały czas leżeć w łóżku, ale powstrzymaj się przed bardziej męczącymi czynnościami.